Skyscanner
  • Hjælp
  1. Hjem
  2. Hoteller
  3. Frankrig
  4. Lyon
  5. Cour des Loges Lyon, A Radisson Collection Hotel

Cour des Loges Lyon, A Radisson Collection Hotel

6, rue du Boeuf, Lyon, 69005, Frankrig

+ 147

Værelser og priser

Faciliteter

Bedømmelser og anmeldelser

Udforsk området

Find det bedste hotel i Lyon til dine datoer, efter pris eller præference

Sammenlign tilbud på Cour des Loges Lyon, A Radisson Collection Hotel på tværs af hundredvis af websteder, alt sammen på ét sted

Hold øje med et tilbud med gratis afbestilling eller fremragende bedømmelser

Sammenlign værelser og priser

Vi sammenligner hundredvis af websteder for at finde den bedste pris til diglogos
1 nat
Priser ikke tilgængelige

Det ser desværre ikke ud til, at der er nogen tilgængelige tilbud på disse datoer. Prøv at ændre din rejsedatoer, og søg igen.

Hurtige fakta

Tjek ind fra:
15:00
Tjek ud inden:
12:00
Morgenmad
Morgenmad kan tilvælges
Kæledyr
Kæledyr er tilladt mod et ekstra gebyr
Børn
Børn er velkomne på dette hotel

Faciliteter

Vis alle
Wi-Fi
Parkering
Aircondition
Pool
Fitnesscenter
Spa

Mere om Cour des Loges Lyon, A Radisson Collection Hotel

Cour des Loges Lyon, A Radisson Collection Hotel

Cour des Loges Lyon, A Radisson Collection Hotel befinder sig i Lyon Bycentrum – et område i Lyon, der ligger tæt på en metrostation og ved en flod. Historic Site of Lyon og Det Romerske Teater i Fourviere er et par eksempler på nogle af de lokale seværdigheder, mens andre inkluderer Quai Tilsit Vaporetto Stop og Quai de Bondy Vaporetto Stop. Ser du frem til et event eller en sportbegivenhed under dit ophold? Se, hvad Groupama Stadion eller LDLC Arena har på programmet. Brug noget tid på at udforske områdets oplevelser såsom segway-udlejning/-ture. Hotel med luksusfaciliteter og med 2 restauranter og spa med fuld serviceOvernatningsstedet har 2 restauranter, en spa med fuld service og en indendørs pool. Gæster tilbydes gratis Wi-Fi på fællesarealer. Andre faciliteter inkluderer et fitnesscenter, en bar/lounge og en sauna. Der er mulighed for udskiftning af sengetøj efter anmodning. Cour des Loges Lyon, A Radisson Collection Hotel har 60 værelser med aircondition og minibarer samt pengeskab. Sengene har linned af dundyner og premium-sengetøj. 80-centimeters fladskærms-tv med premium-satellitkanalerkanaler. Badeværelserne omfatter en kombination af bruser/badekar, badekåber, hjemmesko og gratis toiletartikler. Gæster kan altid komme på nettet med den gratis trådløse internetforbindelse. Værelserne kan desuden have gratis mineralvand og kaffe-/temaskine. Der kan anmodes om allergivenligt sengetøj og udskiftning af sengetøj. Der tilbydes aftæpning til natten, og rengøring tilbydes dagligt. Fritidsfaciliteterne ved dette hotel omfatter en indendørs pool, en sauna og fitnesscenter. Børn under 8 år har kun adgang til swimmingpool i følge med en voksen. De aktiviteter, der er vist nedenfor, findes på stedet eller i nærheden. Gebyrer kan forekomme. Dette overnatningssted er lukket fra 8. Juli 2024 til 28. April 2025 (datoerne kan ændres). Følgende faciliteter lukkes på sæsonbasis hvert år. De vil være lukkede fra den 28. April til den 1. Juni: Sauna Spa Swimmingpool

Bedømmelser og anmeldelser

4,4/5
Meget godt25 anmeldelser

Rejsendes anmeldelser

Filtrer efter
Sorter efter
Nævnt af rejsende
Andet

Kommentar: 18. okt. 2022

Ophold: okt. 2022

5,0
h_vs

Fantastisk hotel!

Vi boede i en af duplex-suiterne. Det var så unikt og rummeligt! En advarsel er, at der er trapper op til hemsen, så vil ikke anbefale til nogen med problemer med at komme op og ned ad trappen. Men hvis dette ikke er et problem, var dette værelse ulig noget vi har opholdt sig i før. Der var også så stille, at vi sov i - hvilket vi ikke er vant til med børn og hunde.
Personalet var utroligt hjælpsomme og imødekommende. Morgen morgenmaden var havde masser af forskellige oste, frugter, husholdningsmaskiner, kager, yoghurt, æg og kød. Det var en fantastisk måde at starte dagen på.
Placeringen var fremragende. Det er i den gamle by, men let at gå til andre steder eller til transport til andre steder.
Vil varmt anbefale!
Solorejsende

Kommentar: 24. okt. 2023

Ophold: okt. 2023

1,0
h_vs

Hotel lukket.

Hotellet er nu lukket. Jeg gik forbi i dag, og der er skiltning, der indikerer en renovering. Fantastisk beliggenhed i meget charmerende gamle bydel. Overrasket over, at der ikke er noget om det på dette websted. Jeg er ikke klar over et 5-stjernet hotel Old Town, så dette ville være en god tilføjelse.
Solorejsende

Kommentar: 2. jul. 2023

Ophold: sep. 2022

4,0
h_vs

Fantastisk beliggenhed - nice men mærkelige værelser

Dette hotel er bekvemt beliggende i det gamle Lyon, så det er nemt at komme til de fleste af hovedattraktioner. De serverer en fremragende morgenbuffet, der er værd at drage fordel af, fordi du skal bruge energien til at klare al den gåtur, du vil gøre.
Baren er rart, og de har endda et par gadevendte borde, så du kan se folk. Bartenderen vil bringe dig en iboende fransk cocktail, der bliver din nye favorit!
Værelset jeg boede i var meget flot og velindrettet, men det ville ikke have været et godt værelse at dele - altså 4 stjerner. Der er ingen adskillelse mellem soveværelset og badekarret - som bogstaveligt talt er ved siden af sengen og derefter en glasindkapslet bruser, hvor hvis du deler værelse, er der intet privatliv overhovedet. Håndvask er også på værelset. Toilettet er i det mindste bag en lukket dør, men det er et lille område, og en stor person ville have meget svært ved at komme ind og ud.
Par

Kommentar: 15. okt. 2022

Ophold: okt. 2022

3,0
h_vs

Højdepunkter og nedture i Cours des Loges

Cour de Loges har en fantastisk beliggenhed og en gammeldags atmosfære, da det er en historisk bygning i det gamle Lyon. Det er meget mørkt, hvilket føles dystert. Og værelserne i receptionsområdet er en blanding af mørke stuer, ikke indbydende. Personalet var vidunderligt! Ved første øjekast er værelserne, hvad jeg vil kalde drømmende, som om du vågnede op i en anden æra. Men når du virkelig begynder at bo på værelset, var der så mange ting, der gjorde opholdet under pari, især badeværelset. Der var et skridt op i badeværelset, et andet sikkerhedsproblem, når du står op midt om natten. Vores bruser var indbygget i et mørkt skab med et lys, der var så svagt, at man næsten ikke kunne se, hvilket jeg fandt usikkert. Hårtørreren var så gammel og tung og besværlig at bruge. Generelt føltes rummet som om det blev lidt langt i tanden, skrammer i væggen og vakkelvorne bord. Der er ingen informationsark på værelset, som vi kunne finde, og da vi ville ringe til receptionen, kunne vi ikke finde ud af, hvordan vi skulle bruge telefonen, da det ikke var den sædvanlige hotelværelsestelefon. Selve sengen var behagelig. Jeg fandt ud af, da jeg forlod, at hotellet snart vil lukke på grund af en ombygning, som det har desperat brug for. Kan ikke vente med at se, hvad det gør ved værelsespriserne. Jeg håber, at ombygningen bevarer den gamle verden-følelse, men lyser det op og bringer værelserne op til en mere moderne standard. Heldigvis var personalet virkelig fantastisk, hvilket opvejede negativerne.

Kommentar: 7. jul. 2022

Ophold: jul. 2022

5,0/5
h_hc
Veldig lukseriøst og flott renessansehotell i gamlebyen (nytt, men gammel stil). Vi fikk et rom i tredje etasje med privat utgang til hagen der du også kan gå opp på taket med utsikt utover byen og hustakene. Kan anbefale dette hotellet. Kommer du med bil må du ringe til resepsjonen når du kommer da du må kjøre inn i et avsperret området med gågater (trangt), og så hjelper en i hotellet deg med parkeringen. Restauranten på hotellet var dessverre fullbooket, men vi bestilte bord på bistroen ved siden av (ute). Der var det ikke så god service, og maten var også sånn passe. Men hotellet i seg selv med frokost kan anbefales på det varmeste.
  • ...

Beliggenhed

6, rue du Boeuf, Lyon, 69005, Frankrig|0,67 km fra byens centrum

Transportinden for 1,65 km

0,30 km
0,38 km
0,66 km

Lufthavninden for 20,19 km

9,70 km
20,19 km

Ind- og udtjekning

Tjek ind fra:

15:00

Tjek ud inden:

12:00

Godt at vide

Børn

Børn er velkomne på dette hotel

Ekstra senge

Kontakt hotellet for at få flere oplysninger om at tilføje ekstra senge.

Barnesenge

2 år og derunder

Gratis

Kæledyr

Kæledyr er tilladt mod et ekstra gebyr

Morgenmad

Morgenmad kan tilvælges

Morgenmadsmenu

Buffet

Pris for morgenmad

262 kr. (≈EUR 35)/person

Vigtige oplysninger om hotellet
Gæsterne bedes fremvise gyldigt billed-id og kreditkort ved indtjekning. Bemærk venligst, at hvorvidt særlige forespørgsler kan imødekommes, afhænger af tilgængelighed på ankomsttidspunktet, samt at der kan pålægges et gebyr. Gæster der er under 18 år, kan kun tjekke ind sammen med en forælder eller en officiel værge. Der opkræves et skadesdepositum på EUR 100 ved ankomst. Dette bliver opkrævet via kreditkort. Du bør modtage tilbagebetalingen i løbet af 7 dage efter udtjekning. Dit depositum bliver tilbagebetalt via kreditkort efter en besigtigelse af overnatningsstedet. Please note that the restaurant Les Loges is closed on Sunday and Monday evenings. Animals are accepted for an additional fee of EUR 30 per night. The Cour des Loges Spa will be opening in the near future. We appreciate your patience and look forward to your visit.
Accepterede betalingsmetoder
Hotellet accepterer følgende betalingsmetoder:
card logocard logocard logocard logo

Cash

Cour des Loges Lyon, A Radisson Collection Hotel: Ofte stillede spørgsmål

Ja, Cour des Loges Lyon, A Radisson Collection Hotel har en restaurant.
På Cour des Loges Lyon, A Radisson Collection Hotel kan du tjekke ind fra kl. 15:00, og du skal tjekke ud senest kl. 12:00.
Ja, Cour des Loges Lyon, A Radisson Collection Hotel har parkeringsmulighed til rådighed.
Cour des Loges Lyon, A Radisson Collection Hotel ligger 0.7 km fra centrum i Lyon.
Cour des Loges Lyon, A Radisson Collection Hotel ligger i Lyon, Frankrig og er 0.7 km fra centrum i Lyon.

Har du brug for flyrejser eller en bil til din rejse?

Vidste du, at vi kan hjælpe dig med at planlægge resten af din rejse? Få eksklusive tilbud og gode priser på flyrejser og billeje.
Flyrejser til Lyon
Billeje i Lyon
  1. Hjem
  2. Hoteller
  3. Frankrig
  4. Auvergne-Rhône-Alpes
  5. Lyon
  6. Cour des Loges Lyon, A Radisson Collection Hotel
Hent vores app
DK·da-DK·kr. DKK
HjælpFortrolighedsindstillingerLog på
Cookie-politikPrivatlivspolitikServicebetingelserFirmaoplysninger
  • Oversigt over hoteller
  • Indenrigsfly
  • Flyvninger
  • Hoteller
  • Billeje
  • App
  • Oversigt over websted
  • Om os
  • Hvorfor Skyscanner?
  • Presse
  • Vores folk
  • Tilgængelighed
  • Bæredygtighed
  • Job
  • Rejseartikler & nyheder
  • Sådan fungerer Skyscanner
  • Arbejd hos os
  • Annoncer med os
  • Rejseindsigt
  • Affiliateprogram
  • Rejse-API'er
  • Flyvninger
    • London
    • Paris
    • København Kastrup
    • Berlin Brandenburg
    • Amsterdam Schiphol
    • Barcelona
    • Bruxelles
    • Stockholm
    • Malaga
  • Hoteller
    • London
    • Paris
    • København
    • Berlin
    • Amsterdam
    • Barcelona
    • Bruxelles
    • Stockholm
    • Málaga
  • Billeje
    • London
    • Paris
    • København
    • Berlin
    • Amsterdam
    • Barcelona
    • Bruxelles
    • Stockholm
    • Málaga
© Skyscanner Ltd 2002 – 2025

Vi tager dine personlige oplysninger alvorligt

For at personliggøre din oplevelse indsamler vi oplysninger om, hvordan du bruger Skyscanner, hvilket omfatter personlige data såsom din IP-adresse. Dette bruger vi til at forbedre din oplevelse, opbevare og/eller tilgå oplysninger på en enhed, tilpasset annoncering, annonceringsmåling, målgruppeundersøgelser og udvikling af tjenester. Få mere at vide ved at læse vores cookiepolitik.

Vi og vores 142 partnere kan anvende legitime interesser til visse formål i stedet for samtykke. Accepter alle cookies ved at vælge "Accepter alle", eller tillad kun essentielle cookies ved at vælge "Accepter kun essentielle". Gå til "Administrer indstillinger" for at opdatere dine præferencer.

Du kan altid administrere indstillinger eller trække dit samtykke tilbage under Fortrolighedsindstillinger.

Administrer indstillinger